2023-08-14

Ledy w suficie podwieszanym – jak dobrze je podłączyć i rozmieścić?

Ledy w suficie podwieszanym to niezwykle uniwersalny trend wnętrzarski, który utrzymuje się już dłuższy czas. Zaprojektowanie tego typu oświetlenia może natomiast wymagać starannego planu i stanowić wyzwanie techniczne. Konieczność precyzyjnego rozmieszczenia LEDów w celu uzyskania praktycznego oświetlenia wymaga dokładnych pomiarów oraz odpowiedniego doboru opraw i profilów. Estetyczne i bezpieczne ukrycie przewodów elektrycznych i złączy stanowi natomiast zwieńczenie przedsięwzięcia.

W kolejnych częściach naszego poradnika przeanalizujemy najważniejsze problemy związane z montażem LEDów w suficie podwieszanym. Poruszymy również kwestie związane z wyborem odpowiednich parametrów technicznych oraz stylistyki opraw. Zapraszamy do dalszej lektury, która dostarczy praktycznej wiedzy i inspiracji.

Ledy do sufitu podwieszanego – czy warto zrobić projekt oświetlenia?

Decydując się na zainstalowanie LEDów na suficie podwieszanym, warto wcześniej przestudiować najważniejsze aspekty związane z charakterystyką pomieszczenia. Czy pokój ma dostęp do światła słonecznego? Jaki ma metraż? Czy planujesz zastosowanie innych źródeł światła? W jakim kolorze są ściany pomieszczenia? Czy wystrój pomieszczenia zawiera elementy odbijające światło, np. lustra, meble w połysku? To wszystko powinniśmy uwzględnić w projekcie, by odpowiednio dopasować oprawy i w pełni wykorzystać ich potencjał.

Rzetelnie wykonany projekt oświetlenia umożliwia dokładne oszacowanie ilości potrzebnych LEDów do sufitu, a także pozwala określić, w jakich odległościach od siebie powinny znajdować się źródła światła. Dlaczego wyżej wymienione elementy są tak istotne?

  • dostęp do światła dziennego – wpływa na sposób percepcji światła sztucznego. Jeśli w pokoju są duże okna, projektując LEDy na suficie można zastanowić się nad bardziej subtelnymi oprawami.
  • metraż pomieszczenia – w większych pomieszczeniach potrzeba bardziej intensywnego światła, ale jednocześnie musi być ono równomiernie rozmieszczone, aby uniknąć nieestetycznych i nieprzyjemnych dla oka cieni.
  • kolor ścian – jasne ściany rozpraszają światło, tworząc równomierne, miękkie oświetlenie, podczas gdy ciemne ściany absorbują promień świetlny. Takie pomieszczenie trudniej efektywnie oświetlić.
  • elementy odbijające światło – LEDy na suficie doskonale współgrają z powierzchniami, które odbijają światło, gdyż zwiększają jego rozpraszanie w przestrzeni. Za pomocą gry światłem można np. optycznie powiększyć pomieszczenie.

Wybór odpowiednich LEDów do podwieszanego sufitu

Jednym z pierwszych etapów przedsięwzięcia jest wybór odpowiednich LEDów do sufitu podwieszanego, które spełnią oczekiwania zarówno wizualne, jak i techniczne. Poniżej przedstawiamy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając źródła światła. Omawiane parametry zwykle są szczegółowo opisane na opakowaniach żarówek.

    • Temperatura barwowa i indeks oddawania barw (CRI) – wysoki wskaźnik CRI oznacza, że światło sztuczne będzie imitowało naturalne. Decydując się na LEDy pod sufitem trzeba mieć na uwadze, że ten efekt jest pożądany.
    • Moc i ilość lumenów – dobór odpowiedniej mocy i skuteczności świetlnej, mierzonej w lumenach, powinny być determinowane wielkością pomieszczenia oraz indywidualnymi oczekiwaniami względem natężenia światła.
    • Kąt świecenia – Ledy w suficie sprawdzają się tylko wtedy, kiedy mają odpowiedni kąt świecenia. Dla ogólnego oświetlenia sufitu podwieszanego warto zastosować diody o szerszym kącie świecenia, a dla podkreślenia konkretnych elementów – diody o węższym kącie.
    • Klasa IP – wodoszczelność jest szczególnie istotna, jeśli chcesz zainstalować LEDy na sufit do łazienki.
  • Źródła zasilania i sterowania – LEDy do sufitu mogą mieć zasilacze zewnętrzne lub wbudowane. W przypadku systemów inteligentnego oświetlenia warto upewnić się, czy wybrane diody są kompatybilne z aparatem sterowania.

Montaż LEDów w suficie podwieszanym

Poziom skomplikowania montażu oświetlenia LED zależy od rodzaju opraw. Wyróżniamy między innymi oczka sufitowe, taśmy LED, plafony, oświetlenie kasetonowe, oświetlenie dekoracyjne. Do każdego z tych typów należy nieco inaczej przygotować powierzchnię sufitu, natomiast w każdym przypadku prace powinny rozpocząć się od wykonania pomiarów i zaznaczenia miejsc, w których zamontowane zostanie oświetlenie. Poniżej przedstawiamy kolejne etapy montażu oświetlenia punktowego oraz taśm LED na suficie podwieszanym.

Jak zamontować oczka sufitowe LED w suficie podwieszanym krok po kroku?

Jeżeli masz już wybrane LEDy na sufit podwieszany, możesz przystąpić do montażu. Zdecyduj, gdzie chcesz umieścić oświetlenie punktowe, biorąc pod uwagę, że pomieszczenie powinno być oświetlone równomiernie. Przyjmuje się, że oprawy powinny znajdować się od siebie w odległości około 60-80 cm. W małych i ciemnych pomieszczeniach można zmniejszyć odstępy do 40 cm. Średnio wychodzi więc 6-8 punktów świetlnych na 3 m2.

Pierwszym etapem prac będzie wywiercenie otworów o odpowiedniej średnicy w wyznaczonych miejscach. Zwykle jest to 60-65 mm. w przypadku opraw bez możliwości regulacji kąta padania światła i 80-85 mm. przy oprawach regulowanych. Niezbędna będzie do tego otwornica do płyt kartonowo-gipsowych. Następnie umieszcza się w otworach profile, zwane inaczej oprawkami. Musisz także podpiąć przewody, zgodnie z instrukcją producenta. Oczka sufitowe LED i pierścienie umieszcza się w zabezpieczonych profilach. Należy upewnić się, że są one stabilne. Jeśli tak, pozostało podłączyć je do zasilania lub systemu sterującego.

Montaż taśm LED w suficie podwieszanym

Montaż taśm LED w suficie podwieszanym nie wymaga specjalnych umiejętności. W pierwszej kolejności zastanów się, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć. Na rynku dostępne są taśmy jednokolorowe oraz taśmy z możliwością zmiany kolorów (RGB)  lub temperatury barwowej (CCT). Niektóre modele są samoprzylepne, inne natomiast montuje się na specjalnych profilach aluminiowych.

Jeśli decydujesz się na samoprzylepne LEDy, podwieszany sufit musi zostać odpowiednio przygotowany. Powierzchnia musi być sucha i odtłuszczona przeznaczonym do tego preparatem z alkoholem. Taśmę należy odpowiednio wymierzyć i przyciąć wedle potrzeb. Należy jednak zwrócić uwagę, że ciąć można tylko w określonych przez producenta miejscach. Po odklejeniu folii zabezpieczającej taśma jest gotowa do przyklejenia. W przypadku taśm montowanych w profilach, trzeba najpierw przymocować aluminiową listwę, a następnie wpiąć w nią taśmę świetlną. Teraz wystarczy podłączyć przewody i włączyć zasilanie. Warto zainwestować w to rozwiązanie wnętrzarskie, ponieważ LEDy wokół sufitu potrafią stworzyć niezwykle klimatyczną atmosferę w pomieszczeniu.

Jak podłączyć taśmę LED do zasilania?

Aby LEDy przy suficie zaczęły działać, konieczne jest ich prawidłowe podpięcie do źródła zasilania. W tym celu odsłoń końce przewodów taśmy LED. Zazwyczaj będą one koloru czerwonego i czarnego. Zgodnie z instrukcją producenta, podłącz przewód czerwony do pola oznaczonego jako „+V” (zasilanie dodatnie) i przewód czarny do pola oznaczonego jako „-V” (zasilanie ujemne). W przypadku taśm z możliwością zmiany koloru i natężenia, konieczne będzie wpięcie przy transformatorze dodatkowego sterownika, który odpowiada za te funkcje.

W przypadku taśm niskonapięciowych (12V lub 24V), podłącz przewody taśmy do odpowiednich wyjść transformatora. Upewnij się, że przewody są prawidłowo zamocowane, aby uniknąć zwarcia. Jeśli korzystasz z taśmy pracującej pod napięciem 220VAC, upewnij się, że wybrany prostownik jest odpowiedni dla długości taśmy i typu zasilania. Zrezygnuj też z transformatora – nie będzie on potrzebny.

LEDy punktowe na sufit – jak podłączyć?

Proces podłączania LEDów na suficie może odbywać się w dwojaki sposób. W przypadku żarówek LED GU10, które pracują pod wysokim napięciem 220 V, układ przewodów powinien być równoległy lub szeregowy. Żarówki LED MR16, pracujące na niskim napięciu 12 V powinny być połączone wyłącznie z układem równoległym.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Podłączenie LEDów w suficie podwieszanym wymaga precyzji, niezależnie od tego, jaki typ opraw wybierzesz. Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest odcięcie zasilania przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac. Prawidłowy montaż i podłączenie przewodów nie są zbyt skomplikowane, natomiast warto podkreślić, że brak podstawowej wiedzy na ten temat może stanowić argument za skonsultowaniem problemu z profesjonalnym elektrykiem. Z pewnością pomoże on z wykonaniem przyłączy, izolacją przewodów oraz zainstaluje LEDy. Sufit stanie się dzięki temu ozdobą twojego domu.