2023-11-01

Właściwości podtynkowych rozdzielnic elektrycznych – co jest istotne?

Bezpieczeństwo i prawidłowe działanie instalacji elektrycznej w każdym budynku są sprawami priorytetowymi. Dużą rolę odgrywa w tej kwestii rozdzielnica podtynkowa, zwana także skrzynką rozdzielczą. Jakie są jej właściwości? Jakie pełni zadania w instalacji? Co jest istotne podczas wyboru rozdzielnicy? Na te i inne pytania udzielimy odpowiedzi w niniejszym artykule. Zapraszamy do zgłębienia tego ważnego tematu.

Co to jest rozdzielnica elektryczna?

Rozdzielnice – jak sama nazwa wskazuje – dzielą przepływ prądu na różne obwody lub grupy obwodów w budynku. Dzięki nim można kontrolować i zarządzać energią elektryczną dostarczaną do różnych urządzeń i odbiorników. Wewnątrz skrzynki rozdzielczej znajdują się także różnego rodzaju zabezpieczenia, takie jak bezpieczniki, wyłączniki różnicowoprądowe, wyłączniki nadprądowe, które chronią przed przeciążeniami, zwarciem i innymi awariami w instalacji elektrycznej.

Rozdzielnice podtynkowe – zalety

Rozdzielnice podtynkowe montowane są w sposób ukryty, czyli wpuszczane w ścianę lub sufit, tak, by były niewidoczne na co dzień. Warto rozważyć to rozwiązanie z uwagi na następujące zalety:

  • Estetyka – dzięki temu, że rozdzielnice podtynkowe umieszcza się w ścianie, nie zaburzają one estetyki wnętrza budynku.
  • Oszczędność miejsca –  rozdzielnice podtynkowe zajmują znacznie mniej przestrzeni niż tradycyjne skrzynki rozdzielcze montowane na ścianie. Świetnie sprawdzają się w ograniczonej przestrzeni oraz w wąskich korytarzach.
  • Bezpieczeństwo – montaż rozdzielnicy podtynkowej jest starannie przemyślany pod kątem bezpieczeństwa użytkowników. W zdecydowanej większości przypadków są one trudniej dostępne dla osób nieupoważnionych oraz dla dzieci.

Na co zwrócić uwagę wybierając rozdzielnicę podtynkową?

Rozdzielnice podtynkowe różnych producentów mogą różnić się między sobą. Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • materiał obudowy
  • sposób otwierania drzwiczek
  • ilość modułów
  • wymiary
  • możliwość rozbudowy instalacji
  • wodoszczelność

Niezawodność instalacji elektrycznej a wybór odpowiedniej podtynkowej rozdzielni

Rozdzielnica elektryczna pełni ważną funkcję w zapewnieniu niezawodności i prawidłowego funkcjonowania instalacji elektrycznej w całym budynku. To centralny punkt, przez który prąd jest rozprowadzany do różnych pomieszczeń, umożliwiając zasilanie urządzeń i odbiorników. Dzięki rozdzielnicy elektrycznej obwody elektryczne są rozdzielane i kontrolowane, co zapewnia bezpieczne korzystanie z funkcjonalności posiadanych urządzeń elektrycznych oraz oświetlenia w budynku.

Wybór odpowiedniej rozdzielnicy podtynkowej, ma istotne znaczenie w procesie planowania i projektowania instalacji elektrycznej, ponieważ wpływa on na niezawodność, estetykę oraz skuteczność zasilania całego obiektu budowlanego. Warto zadbać o dopasowanie rozdzielnicy do specyfiki budynku i jego potrzeb. Dobrym pomysłem jest także wybranie rozdzielnicy, która pomieści dodatkowe elementy, jeśli zechcemy w przyszłości rozszerzyć instalację.

Jakie elementy warto zamontować w rozdzielni podtynkowej?

  • Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe – chronią urządzenia elektryczne przed przepięciami napięcia, co może wystąpić na skutek burz, dużych obciążeń sieci itp.
  • Wyłączniki różnicowoprądowe (RCD) – chronią przed porażeniem prądem
  • Przekaźniki czasowe i inne moduły automatyki domowej – pozwalają na kontrolowanie pracy urządzeń w domu i zdalne sterowanie nimi
  • Licznik energii elektrycznej – monitoruje bieżące zużycie energii elektrycznej i pomaga w rozliczeniach opłat za prąd

Rozdzielnie podtynkowe – na jakiej wysokości je umieścić?

Mimo że rozdzielnice podtynkowe są projektowane tak, aby nie przyciągać zbytniej uwagi, koniecznością jest zapewnienie do nich łatwego dostępu. Absolutnie nie wolno zastawiać ich meblami. Każda skrzynka rozdzielcza, niezależnie od tego czy jest podtynkowa, czy natynkowa, powinna być usytuowana na odpowiedniej wysokości, aby użytkownicy mogli swobodnie do niej sięgnąć. Łatwy dostęp jest niezwykle ważny w sytuacjach awaryjnych, np. podczas zwarcia lub pożaru.

Rozdzielnica powinna być także umieszczona w suchym miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa. Trzeba pamiętać, że duża wilgoć to ryzyko porażenia prądem lub uszkodzenia elementów instalacji.  Optymalnym miejscem na umieszczenie skrzynki rozdzielczej będzie korytarz albo przedpokój.

inżynier pracujący przy rozdzielnicy elektrycznej

Rozdzielnica podtynkowa czy natynkowa – którą wybrać?

Wybór między rozdzielnicą podtynkową a natynkową zależy od wielu czynników, takich jak estetyka, dostępność miejsca, koszty instalacji oraz potrzeby użytkowników. Rozdzielnica podtynkowa jest ukryta w ścianie lub suficie, zachowuje estetykę pomieszczenia i oszczędza miejsce, co jest atrakcyjne zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Rozdzielnica natynkowa jest łatwiejsza w montażu i może być bardziej przystępna cenowo, ale za to jest bardziej widoczna.

W przypadku niewielkich pomieszczeń czy budynków, w których estetyka ma duże znaczenie, rozdzielnica podtynkowa jest świetnym wyborem, natomiast rozdzielnica natynkowa jest bardziej praktyczna w przypadku większych instalacji elektrycznych lub tam, gdzie estetyka nie jest priorytetem. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *